Jídlo v Paříži

Francie je světovou gastronomickou velmocí a Paříž nabízí návštěvníkovi nezapomenutelné kulinářské zážitky. Pařížské restaurace jsou všeobecně na vysoké úrovni. Dnes se v centru nachází stovky restaurací. Paříž je obecně relativně drahým městem a v gastronomii se to projevuje dvojnásob. Není neobvyklé, že typické francouzské jídlo o několika chodech v dobré restauraci stojí 30 a více eur na osobu. Stravovat se můžete ovšem i mnohem levněji v bistrech (typicky se stolky na chodníku), ale úžasné francouzské jídlo v kvalitní restauraci byste si měli alespoň jednou dopřát. Jde o zážitek stejně jako vidět Eiffelovku nebo Louvre. Podobně jako jinde platí, že domácí vědí, co je dobré, proto když vcházíte do restaurace, všimněte si, zda je plná nebo prázdná. Restaurace plná Pařížanů je tím nejlepším indikátorem kvality za dobrou cenu.

Ve Francii se obědvá obvykle mezi 12. a 14. hodinou, večeří se ale později, než u nás bývá zvykem, obvykle mezi 20. a 23. hodinou. Jídelní lístek (carte) má být vyvěšen u vchodu do restaurace a jeho prostudování vám ušetří čas i možné překvapení. Jídelní lístek je rozdělen na předkrm (entree), hlavní jídlo (plats principaux) a zákusek (desert). Typické francouzské jídlo sestává alespoň ze dvou až tří chodů. Předkrm, hlavní jídlo a zákusek nebo jen hlavní jídlo a zákusek. Mezi hlavním jídlem a zákuskem nebo jen místo zákusku může být podávána sýrová mísa. Po zákusku je vám nabídnuta káva (Francouz nikdy nepije kávu se zákuskem). Káva je bez mléka nebo smetany. Restaurace často nabízejí hlavně v poledne plats du jour – jídla denní nabídky. Většinou se jedná o oblíbená sezonní jídla. Restaurace dále nabízejí tzv. menu, kdy si vybíráte obvykle ze tří nabídek předkrmů, hlavních jídel a zákusků. Takovéto menu vás vyjde levněji, než když si tříchodový oběd sestavíte z nabídky celého jídelního lístku. Znalci francouzštiny budou při objednávání samozřejmě ve výhodě, ale ve většině restaurací se domluvíte i anglicky. K pití je běžné objednat láhev vína nebo rozlévané víno v karafě (asi půl litru). Běžně vám přinesou na stůl i karafu s obyčejnou vodou, která je zdarma. Při placení většina restaurací akceptuje platební karty.

Praktická rada
Pokud při procházce Paříží potřebujete na WC a po ruce není žádná veřejně přístupná toaleta (což je bohužel častý jev), můžete, podle vyhlášky, použít WC v kterékoliv restauraci, aniž byste si tu museli něco objednat. Zaměstnanci některých restaurací to sice nevidí rádi, ale vyhodit vás nemohou.

Kam na jídlo
Restaurací, bister a kaváren najdete v Paříži na každém rohu. Většina z nich má stoly umístěné i na přilehlých chodnících nebo předzahrádkách a vy tak v klidu při jídle nebo jen při odpolední kávě můžete sledovat okolo probíhající život. Pokud máte raději klid a soukromí, můžete zvolit stůl uvnitř restaurace a v některých z nich obdivovat krásu vnitřního interiéru. Například slavná restaurace a kavárna La Coupolle, která byla otevřena roku 1927, zažila nejbohatší léta umění a kultury 20. století. Dnes v restauraci můžete obdivovat (samozřejmě kromě vynikajícího jídla) malby na šestnácti pilířích a sedmnácti pilastrech (sloup pro dekorativní účely). Více informace o této restauraci najdete na stránkách www.coupoleparis.com. Heslo jedné z nejživějších restaurací v Evropě, Tour d´Argent dodnes zní: „Není nic podstatnějšího než pravý požitek.“

Snídaně
Typická snídaně (petit déjeuner) Pařížana je káva s horkým mlékem (café au lait) a croissant buď suchý nebo plněný čokoládou (pain au chocolat) nebo jablečnou kaší (chausson aux pommes) popřípadě čerstvá ještě křupavá bageta s marmeládou. V těch hotelích, kde se snídaně podává formou „švédského stolu“, máte samozřejmě na výběr z celé řady potravin (mléčné výrobky, různé druhy uzenin, vejce, různé druhy pečiva, nápojů, atd.).

Rychlé očerstvení během dne
V pekárnách (boulanger) si můžete vybrat z nabídky čerstvého pečiva, jehož vůně vás sem přiláká. Čerstvě upečenou bagetu asi daleko nedonesete, protože neodoláte její chuti a tak budete uždibovat a uždibovat. Ranní bagetu si na večer neschovávejte. Poměrně rychle tvrdne a druhý den je takřka nepoživatelná (tvrdá nebo „zgumovatělá“ – záleží na druhu bagety). Milovníci sladkostí určitě navštíví cukrářství (patissier), kde najdou sladké pečivo, zákusky, dorty ale i bagety.

Koláč
Tartelette a base de fraise, framboise, kiwi et myrtille - koláč s ovocem, francouzi si rádi dávají sladké Zdroj: Wikipedia

Tip: Chcete navštívit Paříž? Prohlédněte si nabídku zájezdů do Paříže.