Seina

Seina protéká vnitřní Paříží v délce necelých 13 km a vždy byla velmi využívanou plavební cestou. Břehy Seiny lemují nádherné městské domy, skvostná muzea a neobyčejné pomníky. Téměř všechny významné budovy se nacházejí u řeky nebo v její blízkosti. Nad pařížskými nábřežími se klene celkem 37 mostů, z toho 4 jsou určeny výhradně pro pěší a 2 jsou železniční. Nábřeží Seiny je od roku 1991 zapsané na seznam Světového dědictví UNESCO jako významný architektonický celek. Jedná se o nábřeží na obou březích řeky, jehož součástí jsou nejvýznamnější pařížské pamětihodnosti a historické mosty. Oblast začíná na obou stranách u Pont de Sully a končí u Pont d´léna na pravém a Pont de Birk-Hakeim na levém břehu.

Seina
Na nábřeží Seiny vznikla i umělá pláž - v řece se ovšem koupat nesmí, naposledy se zde lidé koupali v 19. století, od 20. století je řeka již příliš znečištěna

Výletní lodě
Dnes řeku křižují zejména výletní lodě (např. Bateaux Mouches, Bateaux Parisiens) převážející turisty. Čluny mají velkou kapacitu, mají buď zcela otevřenou horní palubu nebo jsou s prosklenou střechou a klimatizovaným interiérem. Lodě jsou vybaveny silnými reflektory k osvětlení nábřeží při projížďkách po setmění. Projížďka po Seině trvá kolem hodiny a můžete si ji zakoupit v místech, kde lodě stojí (např. u Eiffelovy věže).

Vstupenky Vstupenky

Bateaux Parisiens - cena: 12 eur (dospělí) - ceník

Bateaux Mouches - cena: 11,5 eur (dospělí) - ceník


Výletní loď
Výletní loď, v pozadí Musée d´Orsay

Ostrovy
V současnosti jsou v Paříži na Seině už jen dva přirozené ostrovy – Cité a Sv. Ludvíka (třetí malý ostrov Cygnes nedaleko Eiffelovy věže vznikl uměle při stavbě mostu Grenelle). Ostrov Cité (Île de la Cité) se nachází v samém srdci Paříže. Stojí zde jedna z prvních gotických staveb, katedrála Notre-Dame. Druhý ostrov Sv. Ludvíka (Île Saint-Louis) leží v blízkosti ostrova Cité (jihovýchodně). Pojmenován je po francouzském králi Ludvíkovi IX. Historicky významné památky se zde nenachází.

Most Pont Neuf
Nejstarším mostem v Paříži je Pont Neuf, který spojuje ostrov Cité s oběma břehy Seiny. Most otevřel roku 1607 Jindřich IV. (jeho jezdecká socha stojí uprostřed mostu). Základní kámen položil ovšem Jindřich III. v roce 1578. Pont Neuf je prvním kamenným mostem bez domů a již tehdy byl lemován chodníky. V roce 2007 prošel kompletní rekonstrukcí.

Most Alexandra III.
Dalším krásným mostem přes Seinu je most Alexandra III., který byl slavnostně otevřen u příležitosti Světové výstavy v roce 1900. Na jeho výzdobě se podíleli největší sochaři té doby. Zdobí ho secesní pozlacené bronzové lampy, sochy amorků, nymf, cherubínů a okřídlených koní. Jeho konstrukce se považuje za zázrak inženýrství 19. století. Tvoří ji jediný ocelový oblouk přes Seinu vysoký 6 metrů.

Most Alexandra III.
Most Alexandra III.

Most Alexandra III.
Most Alexandra III. a výletní lodě, v pozadí Eiffelova věž

Tip: Chcete navštívit Paříž? Prohlédněte si nabídku zájezdů do Paříže.
Statistiky:
Hloubka: 3,4 až 5,7 m
Šířka: od 30 do 200 m
Rychlost toku: 2 km/h
Teplota: od 5 °C do 24 °C