Katedrála Notre-Dame

Nejznámější katedrálu najdete na ostrově Cité. Tento ostrov na Seině byl poprvé osídlen ve 3. století př.n.l. keltskými kmeny. Po jednom z nich, Parisiích, bylo město pojmenováno. V průběhu dalších staletí rozšiřovali osadu římští, franští a kapetovští králové a vytvořili tak jádro současného města. Notre-Dame je dominantou ostrova. Katedrálu nechal postavit biskup ze Sully. Základní kámen byl položen roku 1163 a stavba trvala celá dvě staletí.

Západní průčelí je mistrovským dílem francouzské gotické architektury. Katedrála při vchodu ohromí svou velikostí (130m délky, 50m šířky, 35m výšky) a je schopna pojmout až 9000 osob. Při vstupu do chrámu si všimněte pod centrální rozetou galerie 28 kamenných soch judských králů. Západní rozeta znázorňuje Pannu Marii. Z římsy katedrály zlověstně shlížejí démonické chrliče. Na věže je možné vystoupat po 378 schodech a obdivovat Paříž z výšky. V jižní věži se nachází slavný zvon Emmanuel, který byl instalován roku 1686. Celý zvon váží 13tun, samotné srdce půl tuny.

Jižnímu průčelí katedrály vévodí rozeta o průměru 13 metrů. V této části katedrály najdete klenotnici, obsahující církevní poklady katedrály, staré rukopisy a relikviáře.

Východní část katedrály vás upoutá okázalým opěrným systémem s rozpětím 15 metrů. V parčíku před tímto křídlem kostela najdete krásnou neogotickou kašnu Fontaine de la Vierge. Štíhlá věž čnící z katedrály sahá do výšky 90metrů.

Před vchodem do katedrály se nachází historický střed města, od něhož se oficiálně měří všechny vzdálenosti od Paříže.

V dubnu roku 2019 katedrálu vážně poškodil požár. Plameny zničily dvě třetiny střechy a vážně poškodily i vnitřní unikátní klenby. V následujících letech bude katedrála obnovována.


--!> Katedrála Notre-Dame
Katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame
Výhled z katedrály Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame
Katedrála Notre-Dame - východní část katedrály s opěrným systémem, v popředí neogotická kašna Fontaine de la Vierge

MapaMapa

Zobrazte si polohu této lokality přímo na mapě Paříže. ZobrazitTip: Chcete navštívit Paříž? Prohlédněte si nabídku zájezdů do Paříže.
Co turisty láká:
13,6 mil. Notre-Dame
10,5 mil. Sacré-Coeur
8,2 mil. Louvre
6,8 mil. Eiffelova věž
5,5 mil. Centre Pompidou
3,2 mil. Musée d'Orsay
3 mil. Město věd a prům.
1,5 mil. Vítězný oblouk

* počty turistů za rok