Kostel Sainte - Chapelle

Z ostrova Cité shlíží na Seinu historická budova Conciergerie, zaujímající část rozlehlého Paláce Justice. Tato budova sloužila původně správci královského paláce, proto se nazývá Conciergerie (neboli purkrabství). Patří do komplexu budov bývalého královského paláce Palais de la Cité (ve 13. století byl královský palác v Louvru). V letech 1391 – 1914 sloužila také jako vězení. V době Velké francouzské revoluce byla hlavním vězením v zemi. V paláci Conciergerie najdete Sál gardy – honosnou gotickou síň se čtyřmi řadami kleneb nad plochou 1 800 m2. Na jednom z nádvoří Paláce Justice stojí kostel Sainte - Chapelle.

Kostel Sainte - Chapelle
Tento klenot gotické architektury vás upoutá překrásnými barevnými okny a je považován za jedno z nejúchvatnějších architektonických děl západního světa. Kapli dal postavit Ludvík IX. roku 1248. Zatímco prostému lidu a služebnictvu sloužila dolní část kaple, horní krásně zdobenou kapli používala královská rodina. Štíhlá věž kaple se tyčí do výšky 75 metrů. Věž je postavena z cedrového dřeva a její vlastní výška činí 33 metrů. Barevná okna představují výjevy z Bible. Během Velké francouzské revoluce sloužila kaple jako sklad mouky a utrpěla vážné škody. O sto let později ji zrenovoval architekt Viollet-le-Duc. Dnes se zde konají koncerty vážné hudby.

Vstupenky Vstupenky

Cena: 8,5 eur, zlevněný 5,5 eur
Otevřeno: 9:30 až 18:00 (od 1. listopadu do konce února od 9:00 do 17:00), zavřeno o svátcích - otevírací dobyKostel Sainte – Chapelle
Kostel Sainte – Chapelle - interiér

Kostel Sainte – Chapelle
Kostel Sainte – Chapelle - rozeta

Conciergerie
Conciergerie

MapaMapa

Zobrazte si polohu této lokality přímo na mapě Paříže. ZobrazitTip: Chcete navštívit Paříž? Prohlédněte si nabídku zájezdů do Paříže.
Co turisty láká:
13,6 mil. Notre-Dame
10,5 mil. Sacré-Coeur
8,2 mil. Louvre
6,8 mil. Eiffelova věž
5,5 mil. Centre Pompidou
3,2 mil. Musée d'Orsay
3 mil. Město věd a prům.
1,5 mil. Vítězný oblouk

* počty turistů za rok